title

Giedraičių ir Dubingių seniūnijose skelbiama ekstremali situacija dėl Afrikinio kiaulių maro

Liepos 22 dieną sušauktas Molėtų rajono ekstremalių situacijų komisijos posėdis.

Komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Žvinys trumpai pristatęs, kad Giedraičiuose, ūkininko fermoje nustatytas afrikinis kiaulių maras, plačiau situaciją pakomentuoti pakvietė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Utenos departamento direktorių Liną Tiškų.

Pasak L. Tiškaus, AKM židinys nustatytas Giedraičių miestelyje, ūkyje, kuriame buvo laikomos 154 kiaulės. Liepos 21 d. nugaišus 14 kiaulių, o kitoms įtariant ligą - gyvūnų kraujo mėginiai išsiųsti ištirti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kuris liepos 22 d. patvirtino AKM virusą. Per parą krito dar kelios dešimtys gyvūnų. Visai greta - kito ūkininko kiaulių ferma, kurioje laikomos 110 kiaulių, tad židinys apima ir ją. Nedelsiant imtasi priemonių stabdyti virusą,  visos šių fermų kiaulės jau likviduojamos ir bus baigtos naikinti rytoj.  Pasitelktos seniūnijos, UAB „Molėtų švara" bei UAB „Molėtų šiluma" pajėgos, gyvuliai bus utilizuojami Rietavo utilizavimo įmonėje. Nustatytos 3 km priežiūros ir 10 km stebėjimo zonos.

Spėjama, kad užkratas dėl neatidaus darbuotojų elgesio galėjo patekti iš aplinkos, nes neseniai, liepos 13-ąją Širvintų rajone, vos 3 km atstumu nuo šios fermos, buvo rastos šernų, nugaišusių nuo afrikinio kiaulių maro, gaišenos.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pasiūlė dėl maro atvejo fermoje, paskelbti ekstremalią situaciją Giedraičių ir Dubingių seniūnijose bei paskirti ekstremalios situacijos Operacijų centro vadovą.

Komisija pritarė, o Savivaldybės administracijos direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo paskelbta savivaldybės lygio ekstremali situacija Molėtų rajono Giedraičių ir Dubingių seniūnijų teritorijose. Ekstremalios situacijos operacijų centro vadovu paskirtas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Utenos departamento vyriausiasis veterinarijos gydytojas  - inspektorius Audronis Tubys.

Ekstremalių situacijų komisija taip pat pavedė Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Molėtų rajono policijos komisariatui užtikrinti policijos posto budėjimą 24 valandas per parą prie įvažiavimo į kiaulių ūkį, iki kol bus likviduotas afrikinio kiaulių maro židinys.

Savivaldybės administracijos direktoriui Komisija pavedė priimti sprendimus dėl reikiamų ūkio subjektų ir kitų įstaigų turimų materialinių ir žmogiškųjų išteklių pasitelkimo, gavus Savivaldybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo prašymą ekstremaliajai  situacijai likviduoti, jos padariniams šalinti, neatidėliotiniems darbams atlikti, būtinosioms užduotims atlikti.

Komisijos posėdyje tiesiogiai arba nuotoliniu būdu dalyvavo Savivaldybės administracijos vadovai, Finansų, Socialinės paramos, Kultūros ir švietimo, Statybos ir žemės ūkio skyrių vedėjai ir specialistai, specialistas civilinei ir darbo saugai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Policijos, Priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos, Visuomenės sveikatos centro, Giedraičių seniūnijos atstovai.Paskutinis atnaujinimas: 2022-07-22 16:38:47